Yerel

Ünlü Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan Nazilli’de Uzun Yaşamın Sırrını Paylaştı!

Ünlü Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan Nazilli’de Uzun Yaşamın Sırrını Paylaştı!

Nazillili jeofizik yüksek mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan sosyal medya hesabından Nazilli’de uzun yaşamın sırrını paylaştı. Ercan, bölgenin meşhur ürünlerinden biri olan eniş otuyla ilgili paylaşım yaptı.
Nazilli’de bulunan eniş otunun faydalarının saymakla bitmeyeceğini vurgulayan Ercan, “Tatmak, sağaltımda yararlanmak isteyenler hemen Nazilli pazarından istetsinler, yoksa atlayıp araçlarına Nazilli’ye gitsinler, eniş kürü yapsınlar. Yarın çok geç olmadan enişle tanışın. Lokantalarda bulunmaz” dedi.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde anjiyo olan Ercan, eniş otunun nasıl değerlendirileceğini açıkladı. Ercan paylaşımında şunlardan da bahsetti :
“Eniş, doğada, dağ sırtlarında, Şubat son haftası ile Mayıs ilk haftası arasında kendi kendine çıkan tilki dikeni denilen dikenin her yıl çıkan sarmaşığıdır. Acı türüne (mavrasına) acı eniş ya da acı ot, tatlı otuna ise tigürgen ya da tatlı eniş-tatlı ot denir. Köylü kadınlar onları bin bir emekle, ellerine diken bata bata toplar, dağlardan pazara demet demet indirirler. Özellikle kadın ile erkeklerde böbrekte taş düşürür, işeme yolları ile sidik kesesini temizler pırıl pırıl yapar. Onu yiyince, atıklar, arındırma nedeniyle sidiğiniz çok kötü kokar. Pişirmesi çok kolaydır. Her deste yıkanır, sonra 1,5 cm boyunda taze filizleri doğranır. Ayrıca pırasanın beyaz kısmı, her demete bir tane olmak üzere kıyılarak tavaya atılır. Onun üzerine doğranmış eniş, tuz, karabiber. Kapak kapatılır, 10 dakika sonra ters yüz edilip karıştırılır. Sonra her demet için 2 yumurta kırılıp, karıştırılır. Altı kapatılır. Eniş yemeğe hazırdır. Böyle lezzet görmemişsinizdir. Tatmak, sağaltımda yararlanmak isteyenler hemen Nazilli pazarından istetsinler, yoksa atlayıp araçlarına Nazilli’ye gitsinler, eniş kürü yapsınlar. Yarın çok geç olmadan enişle tanışın. Lokantalarda bulunmaz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL