Ekonomi

Ticaret Bakanlığı duyurdu! 5 büyük zincir markete fahiş fiyat denetimi

Ticaret Bakanlığı duyurdu! 5 büyük zincir markete fahiş fiyat denetimi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Yakın takibe alacağız” dediği zincir marketlere yönelik Rekabet Kurulu’nun geçen yıl başlattığı soruşturmada sona gelindi. Raportörler, belgeler ve iktisadi analizlerle ortaya koydukları rekabet ihlaline karşı yaptırım istiyor. Kurul, 26 Ekim’de perakende zincir marketlerin sözlü savunmalarını almayı planlıyor. Kurul, sözlü savunmaları dinledikten sonra kararını açıklayacak. Öte yandan Ticaret Bakanlığı’ndan konuya ilişkin son dakika açıklaması geldi. Ticaret Bakanlığı, “En yaygın şube ağına sahip olan 5 büyük zincir markette fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığının tespiti için Bakan Mehmet Muş’un talimatlarıyla ticaret müfettişleri görevlendirilmiştir” açıklamasını yaptı.

Rekabet Kurumu’nun hızlı tüketim malları perakendeciliği sektör incelmesi ön raporunda, 5 zincir marketin sektörde toplam pazar payının hızla arttığına dikkat çekilerek, bu alanda düzenlemeler yapılması önerildi. Raporda, “alıcı gücün kötüye kullanılmaması garanti altına alınmalı” tespitinde bulunuldu.

“5 MARKET PİYASAYI ALTÜST EDİYOR”

Başkan Erdoğan’ın “5 market piyasayı alt üst ediyor” diyerek Ticaret Bakanlığı’nın bu konuda gerekli tedbirleri alacağını belirtmesinin ardından gözler atılacak adımlara çevrildi. Hükümet, gıda fiyatlarındaki artışa ilişkin olarak denetim başta olmak üzere pek çok idari tedbiri alıyor. Bu kapsamda üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerin fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulamalarına yönelik her türlü tedbiri almak amacıyla geçen yıl Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu oluşturuldu.

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu başta olmak üzere Rekabet Kurumu, Gelir İdaresi gibi kurumlar da piyasadaki haksız fiyat artışlarına yönelik denetim ve incelemelerde bulunuyor. Gıda Komitesi, her kurumun gıda fiyatlarındaki artışı önlemek konusunda yapacağı işbirliğinin çerçevesini belirledi.

REKABET KURUMU DA DEVREDE

Rekabet Kurumu da yaş meyve ve sebze başta olmak üzere gıda piyasasında rekabeti bozucu eylemlerde bulunan kişi ve kurumlar (üretici, aracı, taşımacı, nihai satıcı gibi her türlü aktör) hakkında devreye giriyor. Fiyat atışları ve artışa katkı sağlayan tüm aktörleri yakından takip eden Kurum, söz konusu kişi ve kurumlar hakkında Rekabet Kanunu ile belirlenen idari para cezalarının uygulanacağını duyurmuştu. Öte yandan Ticaret Bakanlığı, “En yaygın şube ağına sahip olan 5 büyük zincir markette fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığının tespiti için Bakan Mehmet Muş‘un talimatlarıyla ticaret müfettişleri görevlendirilmiştir” açıklamasını yaptı.

SÖZLÜ SAVUNMALARI ALINACAK

Rekabet Kurulu’nun aralarında zincir marketlerin de yer aldığı 29 teşebbüs hakkında rekabeti ihlal edip etmediklerini belirlemek için başlatılan soruşturmada da sona gelindi. Perakende zincir marketlerin sözlü savunmalarının 26 Ekim’de alınması planlanıyor. Kurum, salgının başlamasından bu yana fiyat artışları, arz zincirindeki birtakım piyasa aksaklıklarına dair uyarılarda bulunmuştu. Edinilen bilgiye göre raportörler eldeki belgelere, analizlere dayanarak rekabet ihlale olduğunu iddia ediyor. Bu nedenle de idari para cezası talep ediyorlar. Nihai kararın savunmalar alındıktan sonra büyük olasılıkla 28 Ekim’de açıklanması bekleniyor.

HAKSIZ ARTIŞA KURUL ÖNLEMİ

Ticaret Bakanlığı 81 ilde market, pazar yeri, çarşı ve toptancı hallerinde fahiş fiyat artışlarına yönelik denetimler gerçekleştirirken, denetleme sonucu elde edilen tespitler Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendiriliyor. Haksız fiyat artışında bulunduğu tespit edilenler hakkında 10 bin 911 liradan 100 bin 910 liraya, stokçuluk faaliyetinde bulunduğu belirlenenlere ise 54 bin 555 liradan 545 bin 550 liraya varan idari para cezası yaptırımı uygulanıyor. Bakanlık, vatandaş başvuruları ve resen yapılan çalışmalar neticesinde denetimlerini gerçekleştiriyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL