Güncel

Tekel bayilerini yıkan karar!

Tekel bayilerini yıkan karar!

Alkol satışı yasağı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “tam kapanma” kararının ardından yeniden gündem oldu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz” dedi. Erdoğan’ın açıklaması sonrası sokağa çıkma yasağı olan günlerde uygulanan alkol satışı yasağı, ‘ tam kapanma’ kararı sonrası yeniden tartışma konusu oldu.

“RAMAZAN’I VE PANDEMİ’Yİ BAHANE EDEREK…”

Tartışmalara ilişkin konuşan Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, İçişleri Bakanlığı yetkilileri ile yaptığı görüşme doğrultusunda yasak süresince alkol satışının yasak olduğunu söyledi.

TELE1’den Ekim Deniz Genç’in haberine göre, kararın ideolojik olduğunu söyleyen Aybaş, “Ramazan’ı ve pandemiyi bahane ederek insanların yaşamına müdahale ediliyor. Tek sermayemiz alkol satışı onu da yasakladılar. Kendi kaderimize terk ettiler.” dedi.

Genelgede tekel bayilerine ve alkol satışına ilişkin özel bir madde bulunmazken, marketlere ilişkin şu ifadeler yer almıştı:

“Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecektir. Aynı saatler arasında bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcılar ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabileceklerdir.

Yukarıda belirtilen uygulama zincir ve süper marketler için haftanın altı günü geçerli olacak, zincir marketler pazar günleri kapalı kalacaktır.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL