Yerel

Başkan Özcan’dan devlet büyüklerine çağrı: “Devletine Vergi Veren Nazilli Halkı Bunları Hak Etmiyor”

Başkan Özcan’dan devlet büyüklerine çağrı: “Devletine Vergi Veren Nazilli Halkı Bunları Hak Etmiyor”

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, ilçe genelinde sel felaketinin yaşandığı noktaları ziyaret ederek ekiplerin çalışmalarını yerinde inceledi.

Şiddetli yağışlar nedeniyle kentin pek çok noktasında maddi hasarın meydana geldiğini ve dere yataklarından taşınan rüsubatın ev ve iş yerlerine dolduğunu belirten Başkan Özcan, devlet yetkililerini göreve çağırdı.

“CAN KAYBININ OLMAMASI YAŞANAN OLAYLARIN HAFİF OLDUĞU ANLAMINA GELMİYOR”

Nazilli Belediyesi’nin tüm birimleriyle sahada olduğunu bir kez daha hatırlatan Başkan Özcan; “Öncelikle şehrimize, halkımıza çok geçmiş olsun. Çok şükür ki can kaybı olmadı. Ancak can kaybının olmaması yaşanan olayların hafif olduğu anlamına gelmiyor. Çok ciddi miktarda yağış söz konusu. İklim değişikliği ve küresel ısınmanın memleketimize tesirlerinden bir tanesi ile karşı karşıyayız. Bunun yanı sıra yanlış planlama ve çarpık yapılaşma ile yıllardır hazırlıkların buna göre yapılmamış olmasından kaynaklanan, öngörülemeyen afetlerin vatandaşlarımızın hayatlarına tesiri ile karşı karşıyayız. Meteorolojiden bilgi alır almaz bizler de vatandaşlarımıza gerekli uyarıları yapıyoruz. Ekip arkadaşlarımızla da saha da gerekli planlamaları yapıyoruz. Tüm arkadaşlarımız sahada hazır oluyor. Biz her yağış esnasında çeşitli noktalarda ekip arkadaşlarımızı bekletiyoruz. Ancak gördüğünüz gibi artık dereler çok ciddi miktarda rüsubat getiriyor” dedi.

“BU KİRLİLİK 3 AYDA ANCAK TEMİZLENİYOR”

Erozyonla Mücadele Müdürlüğü’nün Nazilli’nin taşınmış olmasının ilçe için büyük bir kayıp olduğunun altını çizen Özcan; “Membaında çözemediğiniz sorunları mansapta çözemiyorsunuz. Erozyonla Mücadele Müdürlüğü’nün Nazilli’den taşınmış olmasının zararlarından bir tanesini daha görüyoruz. O müdürlük burada olsaydı bu kadar zarar oluşmayacaktı. Onlar bu işlerin mücadelesini veriyorlardı. Gerek yok diyerek kapattılar ama gerek olduğunu bugün görüyoruz. Nazilli’de ne kadar zarar oluşuyorsa dere yataklarından gelen çamurlu suyun büzlerin ağzını tıkamasından kaynaklanmaktadır. Bütün arkadaşlarımız sahada ancak bu kirliliği 3 ayda ancak temizliyoruz. Yeşil Mahalle’den tutun da Kuru Dere, Çakıcı Sokak’a kadar vatandaşlarımızın hepsinin zararı söz konusu. Dere yataklarının özel mülkiyete açılmış olması, yol olarak tanımlanması nedeniyle su akacak bir yer bulmaya çalışıyor. DSİ’den arkadaşlarımız geldiler, incelemelerini yapıyorlar. Biz daha öncesindeki toplantılarda bunları dile getirmiştik. Yazı ile de iletiyoruz. Şifahen de söylüyoruz” sözlerini kaydetti.

“DEVLET BÜYÜKLERİNDEN DESTEK BEKLİYORUZ”

Yağışların devam etmesi ile Kuru Dere’den taşan suyun Yeni ve Zafer Mahallelerine taşma riskinin söz konusu olduğunu dile getiren Başkan Özcan; “Kuru Dere ağzına kadar su dolu. Üzerine biraz daha su gelse Yeni ve Zafer Mahallelerine taşacak noktaya geldi. Bunların çözümü için devlet büyüklerimizden destek bekliyoruz. Diğer ilçelerimizde çok güzel işler yapılıyor. Takdir ediyoruz ancak Nazilli’deki insanlar da vergi veriyor. Bu kamu yatırımlarından istifade etmek istiyoruz. Vatandaşlarımız çamurun içerisinde yaşamayı hak etmiyor. 21. Yüzyıldayız, Nazilli’deki vatandaşlar devlete verdikleri vergilere rağmen bunları hak etmiyor. DSİ’nin yatırımlarından biz de istifade etmek istiyoruz. Kuru derelere yapılan bentlerin, burada akan derelere yapılmasını istiyoruz. Her yıl sel oluşturan, vatandaşın malına mülküne zarar veren noktalara yapılmasını istiyoruz. Yatırım yapılması için birinin hayatını kaybetmesi mi gerekiyor?” diyerek sitem etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL