Ekonomi Yerel

NAZİLLİ’DE PERŞEMBE PAZARI BOŞ KALDI

NAZİLLİ’DE PERŞEMBE PAZARI BOŞ KALDI

NAZLI ALTINAYAR-Tarımı ile bir çok şehre göre bir adım önde olan ve daha uygun fiyatlarda bulunabilmesine rağmen Nazilli’deki meyve sebze ücretlerindeki artış vatandaşlara şok geçirtiyor.

Son olarak, sürekli değişen ve artan fiyatlar nedeniyle pazarcı esnafı tezgahına fiyat etiketi koymamaya başladı.

Nazilli’nin en büyük halk pazarı olan Perşembe Pazarı’nda sebze meyve fiyatları, pazarcı esnafının adeta belini büktü. Özellikle bir evin temel ihtiyaçlarından olan domates, biber, patlıcan fiyatlarının oldukça yüksek olması pazarcı esnafının tezgahlarını etkiledi. Pazara gelen insan sayısının son haftalarda yarı yarıya düşüşte olduğunu söyleyen pazarcı esnafı, zor durumda kaldıklarını vurguladı.

“MEVSİMİNDE NASIL ALACAKLAR?”

40 yıldır pazarcılık yaptığını söyleyen Gürcan Karacan, ilk defa böyle bir durumla karşılaştıklarını söyleyerek, “Normal domates kilo 15, çeri domates 20, patlıcan 30, biber 15, pazarda talep yok. İstediğimiz talep, bu halde nasıl olsun? İmkansız. Mecburuz biz bu işi yapıyoruz. Yok denmeyecek kadar ürün koymak zorundayız. 20 lira da olsa, 30 lira da olsa ürünü tezgaha koymak zorundayız. 40 senedir pazarcıyım böyle bir şey yaşamadım. Bu 6 aydır yaşadığımız sıkıntıyı hiç yaşamadım. Ben kendim yemiyorum, vatandaş nasıl yesin? Meyve sebze mevsiminde yenir aslında. Bugün yemedi insanlar mayısta mevsiminde ne olacak? Patlıcanın mevsiminde kilosu 10 liranın altında olmayacak. Bunun bir de mazotu var. Biz salatalık biberden başlamayacağız, biz mazottan başlayacağız. Temelden başlayacağız. Çare bu değil, politika bu değil. Mazot 16 lira oldu, pazarcı kalkıyor ilk önce mazotuna para veriyor. Bu arabalar vızır vızır çalışıyor. Nerede bunun yüklemesi, getirmesi, vergisi? Şimdi kıstı vatandaş ya meyve alamayacak ya da sebze almayacak” dedi.

Tezgahta bulunan meyve fiyatları ise ürküttü. Perşembe pazarında çileğin kilosu 25, mandalina 12, üzüm 30, nar 10, ayva 6, cennet elması 15 lira olarak tezgahlarda yerini aldı.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL