Güncel

Gündemi sarsan Karacasu eski savcısı görevden alındı!

Gündemi sarsan Karacasu eski savcısı görevden alındı!

Bir yıl önce Karacasu Cumhuriyet Başsavcısı olarak görev yapan Viranşehir Cumhuriyet Savcısı Eyyüp Akbulut, koronavirüs tedbirleri kapsamında yayımlanan genelgeleri eleştiren bir video paylaştı.

2018-2020 yılları arasında Karacasu’da görev yapan ardından Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesine tayini çıkan Savcı Eyyüp Akbulut, alınan tedbirlerle ilgili olarak il idaresi kanununun zikredildiğini ve işlemlerin 11C ve 66. maddeler uyarınca yapıldığını ifade etti. Akbulut, “Fakat bir kanunda ‘Vali gereken tedbirler alır’ denmesi bu kısıtlamalar için hiçbir şey ifade etmez. Yoksa vali bizlere aklımızın almayacağı şeyler de emredebilir. Temel hak ve hürriyetlerin sınırlandırılmasında dar yorum esastır. Kanunilik ilkesi caridir. Bunu bu kanuna istinaden yapamazsınız” diye konuştu.

GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI
Sosyal medyada gündem oluşturan Savcı Eyyüp Akbulut hakkında HSK Müfettişlerince hazırlanan ön raporu görüşen HSK 2. Dairesi; hakkında soruşturma yapılan ilgilinin bulunduğu hal üzere göreve devamının yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceği kanaatine ulaştığından oybirliği ile hakimler ve savcılar kanununun 77. maddesi gereğince geçici olarak görevden uzaklaştırılmasına karar verdi. Öte yandan Şanlıurfa Barosu, Savcı Akbulut’a destek mesajı yayımladı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL