Ekonomi

Asgari Ücret İçin Son Teklifler Alındı

Asgari Ücret İçin Son Teklifler Alındı

 

 

Asgari ücret zammı için komisyon üçüncü kez toplanıyor! İşte masadaki zam senaryoları.

Doğrudan 7 milyon çalışanı, dolaylı olarak 20 milyon kişiyi ilgilendiren asgari ücret zammında sona geliniyor. Milyonlar gelişmeleri heyecanla takip ederken, Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün üçüncü toplantısını gerçekleştirecek. İşte masadaki zam senaryoları ve asgari ücrette son durum.

 

 

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021’de geçerli olacak asgari ücreti belirleme görüşmeleri kapsamında bugün üçüncü kez toplanıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu 15 Aralık’ta ikinci toplantısını işveren temsilcisi Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Komisyon bugün işçi temsilcisi Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş) başkanlığında tekrar online olarak toplanacak. Kararın verileceği son toplantının ise bu hafta sonuna kadar gerçekleştirilmesi bekleniyor.

 

 

1. TOPLANTIDA NE OLDU?Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısının ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıklama yaparak, “Asgari ücretin işçi ve işverenlerin beklentilerine uygun, çalışma hayatına olumlu katkı sağlayacak seviyede belirleneceğine inanıyorum. Asgari ücret, hangi kanuna tabi olarak çalıştığına bakılmaksızın tüm iş kollarını kapsamakta, toplumun tüm kesimleri için eşit olarak belirlenmekte. Çalışma hayatında, işçi kardeşlerimizin ekonomik ve sosyal haklarının korunmasında, ücret politikalarının alt sınırını ortaya koyuyor. Komisyonun nihai hedefi, tüm sosyal tarafların görüşleri, talepleri ve koşulları göz önünde bulundurarak bu düzeyi belirlemek. Bakanlık olarak bu süreçte bir hakem rolü üstlenerek işçi ve işverenlerimizin mutabakatıyla asgari ücreti tespit etmeyi hedefliyoruz.” dedi.ASGARİ ÜCRET 2. TOPLANTI SONUCU TİSK’İN AÇIKLAMASIKovid-19 salgını tedbirleri kapsamında çevrim içi düzenlenen toplantı, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) ev sahipliğinde yapıldı. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlığında toplanan komisyonda, işveren heyetine TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, işçi heyetine ise Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat başkanlık etti.Toplantı sonrası TİSK’ten yapılan yazılı açıklamada, “Asgari ücret destekleri tüm işletmeleri kapsayacak şekilde devam etsin. Ücret üstündeki vergi ve prim yükleri uygun seviyeye çekilsin. İstihdamı korumak için dengeli bir asgari ücret belirlenmesi her zamankinden daha önemli” ifadeleri kullanıldı.2021 ASGARİ ÜCRET TAHMİNLERİAsgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 2021 asgari ücret zammı görüşmeleri devam ederken, asgari ücrette ne kadar değişiklik yapılacağına dair ortaya atılan senaryolar şu şekilde:OVP’DEKİ 2021 ENFLASYON HEDEFİNE GÖREOVP’deki yüzde 8’lik enflasyon tahminine göre zam yapılırsa brüt asgari ücret 3.178 TL, net asgari ücret 2.510 TL olacak.MERKEZ BANKASI’NIN 2021 ENFLASYON HEDEFİNE GÖREMerkez Bankası’nın yüzde 9.4’lük 2021 enflasyon tahminine göre zam yapılırsa brüt asgari ücret 3 bin 220 lira, net asgari ücret 2 bin 542 lira olacak.MERKEZ BANKASI’NIN 2020 ENFLASYON TAHMİNİNE GÖREMerkez’in son raporundaki yüzde 12.1’lik 2020 enflasyon tahminine göre artış yapılırsa brüt asgari ücret 3.299 TL, net asgari ücret 2.605 TL olacak.TCMB’NİN 2021 ENFLASYON HEDEFİNE REFAH PAYI EKLENİRSEMerkez Bankası’nın 2021 yılı enflasyon hedefine 3 puan refah payı eklenerek yüzde 12.4 oranında artış yapılırsa eğer, 2021 yılında brüt asgari ücret 3.308 TL, net asgari ücret 2.612 TL olacak.TCMB’NİN 2020 YILI ENFLASYON TAHMİNİNE REFAH PAYI EKLENİRSEMerkez Bankası’nın yüzde 12.1 olarak belirlenen 2020 yılı enflasyon tahminine 3 puanlık refah payı eklenerek yüzde 15 oranında artış yapılırsa eğer, 2021 yılında brüt asgari ücret 3.384 TL, net asgari ücret de 2.673 TL olacak.PARTİLERİN ASGARİ ÜCRET ÖNERİSİ NE OLDU?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci toplantısından önce açıklamalarda bulunan muhalefet partileri beklentilerini açıkladı.CHP’NİN ASGARİ ÜCRET TALEBİCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, asgari ücretin en az 3 bin 100 lira olması gerektiğini söyledi.İYİ PARTİ’NİN ASGARİ ÜCRET TALEBİİYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise TBMM Grup Toplantısı’nda asgari ücretin net 3 bin lira olması gerektiğini belirtti.HDP’NİN ASGARİ ÜCRET TALEBİHDP İstanbul İl Eş başkanı Elif Bulut, “İnsanların yaşayabileceği kadar ücret alması ve yaşamın sürdürebilmesi adil bir bütçe ile olur. Bunun için asgari ücret en az 4 bin TL olmalı diyoruz” dedi.BBP’NİN ASGARİ ÜCRET TALEBİBüyük Birlik Partisi (BBP), 2021’de geçerli olacak net asgari ücretin en az 2 bin 855 lira olmasını istedi.SAADET PARTİSİ’NİN ASGARİ ÜCRET TALEBİSadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ise yaptığı açıklamada “Gelişmiş kabul edilen ülkelerde asgari ücret hep yoksulluk sınırının üstündedir. Çalışan insan, aldığı ücretle ihtiyaçlarının tamamını karşılar. Asgari ücret hem işveren için önemli hem de bu ücreti alan için önemli. İşverene de fazla bir yük yüklememek için asgari ücretten vergi alınmaması, buradaki primlerin devlet tarafından karşılanması gerekir. Eğer bu yapılırsa bugün için asgari ücret 2 bin 900 liranın üzerine çıkar.” dedi.YENİ ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?Asgari ücreti, yasa gereği 5’er işçi, işveren ve hükümet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor.Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.ASGARİ ÜCRET NET 2 BİN 324 LİRAAsgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 943 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 324 lira 71 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 2 bin 501 lira 55 kuruş olarak hesaplanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 3 bin 458 lira. Bunun 2 bin 943 lirasını brüt asgari ücret, 456 lira 17 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 58 lira 86 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.Yıllar bazında net asgari ücret rakamları ise şöyle:2019: 2 bin 20 TL2018: 1603 TL2017: 1404 TL2016: 1300 TL2015: 1 Ocak-949TL, 1 Temmuz-1000 TL2014: 1 Ocak-846 TL, 1 Temmuz-891 TL2013: 1 Ocak-773 TL, 1 Temmuz-803 TL

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL