Genel Kültür-Sanat

KANADA’DA KARS İSMİNDE BİR ŞEHİR OLDUĞUNU BİLİYORMUYDUNUZ?

KANADA’DA KARS İSMİNDE BİR ŞEHİR OLDUĞUNU BİLİYORMUYDUNUZ?

Türkiye neresi, Kanada neresi diye sormakta haklısınız ancak Kanada’da da bir Kars var. Serhat şehrimiz olarak bildiğimiz Kars ile Kanada’daki “adaşı” arasında oldukça ilgi çekici hikaye bulunuyor.

Okyanusun diğer ucundaki bir ülkede yer alan bir yerleşim yerine neden bu adın konulduğunu duyunca buna hak vereceksiniz. Söz konusu hadise Osmanlı Rus Harbi (1853-1856) sırasında cereyan eder. Takvimler 1856 yılını gösterdiğinde Rus işgalinde bulunan kent için dönemin İngiliz Kralı, Osmanlı’ya bir yardım teklifinde bulunur. Abdülmecid Han ise bu teklifi geri çevirmez ve İngilizlerin de destek verdiği birliğimiz, işgale son vermek için sefere çıkar. Osmanlı ordusunun savaşçılığının yanı sıra şehir halkının da onlara verdiği unutulmaz destek sonucu Ruslar serhat kentimizden ayrılmak zorunda kalır. Bunda yokluklara rağmen uzun süre direniş gösteren Kars halkı kadar İngiliz birliğinin rolünü de unutmamak gerekir.

Kars İsminin Konulması

Yukarıda bahsi geçen püskürtme operasyonunda yer alan ve yöre halkının cansiperane bir şekilde savaştığına tanıklık eden Kanada asıllı İngiliz Subayı General Sir W. Fenwick Williams oldukça etkilenmiştir. Operasyon kısa sürede Avrupa’da da dillendirilmeye başlanmıştır. Tam da bu sıralarda İngiltere’den Kanada’ya uzanan okyanus altı telgraf projesi de bitmiş durumdadır. Çok ilginçtir ki söz konusu telgraf hattından çekilen ilk haber Türklerin olağanüstü çabalar sonucunda Kars’ı başarılı bir şekilde savunduğu ve Rus işgalinin son bulduğu şeklindedir. Burada elde edilen zaferin ölümsüz hale getirilmesi adına Kanada’nın başkenti olan Ottawa yakınlarında bulunan Wellington isimli kasabaya Kars adı verilir.

Kanadalı Kars

Wellington adında iki kasaba olması ve o dönemde Kanada’nın posta sisteminde karışıklıklar yaşanması da bu işin sebepleri arasında yer almaktadır. O dönem İngiliz egemenliğinin söz konusu olduğu Kanada’da bu iş resmiyete dökülür. Bahsi geçen Kanadalı Kars şehri bugün UNESCO Dünya Miras Listesi’nde kendisine yer bulan Rideau Irmağı kenarında bir yerleşim yeridir. Şehrin girişinde “Sir William Fenwick Willams – The Hero of Kars” yazılı bir tabela bulunmaktadır. Sükunet içerisinde bir kasaba olan Kars, düzgün ve bakımlı yolları ile de dikkat çekiyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL