Siyaset Yerel

Nazilli’de görev yapan öğretmenler iş bıraktı

Nazilli’de görev yapan öğretmenler iş bıraktı

NAZLI ALTINAYAR – Nazilli’de görev yapan öğretmenler iş bıraktı. Öğretmenlik Meslek Yasası ve kariyer basamakları sınavına karşı tepki gösteren 14 farklı eğitim sendikasına üye on binlerce öğretmen Türkiye’de bugün eylem yaptı. İş bırakma eylemine 14 sendika katıldı. Ülke genelinde olduğu gibi Nazilli’de de eğitimciler, Belediye Meydanı’ydı. Pankart açan öğretmenler, slogan atarak, öğretmenlik meslek kanunun düzenlenmesi kariyer basamakları sınavının iptal edilmesini talep etti.

SESLERİNİ DUYURDULAR
Eğitim-İş Sendikası Nazilli Temsilcilik Başkanı Abdullah İçöz yaptığı konuşmada, öğretmenlerin taleplerini şu şekilde sıraladı
“19 Kasım 2022 tarihinde yapılacak kariyer basamakları sınavının derhal iptal edilmesi, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun, TBMM’de ivedilikle ele alınarak yeni bir meslek kanununun tüm eğitim sendikalarının ve öğretmenlerin görüşleri alınarak düzenlenmesi acil talebimizdir. Eğitim-öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ayrım gözetmeksizin tüm eğitim çalışanlarına bir maaş tutarında ödenmesi sağlanmalıdır. Tüm eğitim çalışanlarının yoksulluk sınırının üzerinde bir ücret artışına ilişkin düzenlemeler yapılmalı ve 1. dereceye gelmiş tüm kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge verilmelidir. Eşit ise, eşit ücret ilkesine uygun olarak farklı ücret ve istihdam şekillerine son verilmeli, kadrolu güvenceli istihdam sağlanmalıdır. Kamuda mülakat uygulanmasına son verilmelidir. Tüm eğitim çalışanlarına sosyal devlet gereği ayrım yapılmaksızın; giyim, ulaşım, barınma, beslenme, yakıt, kira yardımı yapılmalı ve aile çocuk yardımı tutarlarının iyileştirilmeli, vergi dilimi adaletsizliğine son verilmelidir. Ortak taleplerimize yönelik herhangi bir adım atılmaması halinde, Bu talep ve uyarılara rağmen bir düzenleme yapılmadı; tüm eğitim çalışanlarının katılımı ile bir günlük iş bırakıyoruz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL