Genel

Nazilli’de görev başındaki gazeteciye çirkin saldırı

Nazilli’de görev başındaki gazeteciye çirkin saldırı

ANLIK HABER- Olay, Nazilli’de Turan Mahallesi 366 sokak üzerinde meydana geldi. Alınan bilgiye göre Nazilli Anlık İmtiyaz Sahibi Ali Günana ve gazete muhabiri Nazlı Altınayar, yüksekten düşme ihbarı üzerine 366 sokakta bulunan olay yerine intikal etti. Olay esnasında görüntüleme çalışması yapan iki gazeteciye ilk olarak yüksekten düşen kadının oğlu olduğu öğrenilen şahıs çekmemeleri konusunda ricada bulundu. Gencin ricasını kırmayan gazeteci Günana kaydı durduracağı esnada düşen kadının kocası olduğu öğrenilen şahıs Köksal Ç., tarafından saldırıya uğradı. Gazeteci Ali Günana’nın üzerine yürüyerek saldırıda bulunan ve saldırı esnasında hakaret ile tehditler savuran Köksal Ç’yi mahalle sakinleri güçlükle ayırdı.

O anları soğukkanlılıkla saniye saniye kayda alan muhabir Nazlı Altınayar daha sonra Günana ile birlikte konuyu adli mercilere taşıdı.

GAZETECİLER CEMİYETİ DURUMA SESSİZ KALMADI

Yaşanan üzücü durumun ardından Nazilli İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giderek şahıs hakkında suç duyurusunda bulunan gazetecilere, Nazilli Gazeteciler Cemiyeti’nden destek gecikmedi.

NGC başkanı Ümit Özmen de, Günana ve Altınayar ile birlikte Hürriyet Polis Amirliği’ne giderek yetkililerin konu ile ilgili bir an önce harekete geçmesi konusunda talepte bulundu. Yaşanan olay ile ilgili açıklama yapan Özmen, “Nazilli Anlık Haber Sitesi İmtiyaz Sahibi Ali Günana ve gazetenin muhabiri Nazlı Altınayar, Turan Mahallesi 336 sokak üzerinde yüksekten düşme ihbarı üzerine olay yerine gittiklerinde mağdurun yakını tarafından maalesef ki fiziki ve sözlü saldırıya uğramıştır. Saldırı girişiminden gazete sahibi meslektaşımız Ali Günana yara alamadan kurtuldu. Saldırı girişimini olay yerinde bulunan vatandaşlar müdahale etse de tehdit, hakaret ve fiziki saldırı girişiminde bulunan saldırgan hakkında biran önce işlem yapılmasını talep ediyoruz. Belki bu saldırı girişiminde meslektaşımız fiziki olarak mağdur olmamış olabilir ancak saldırgan hakkında işlem yapılmaması bu gibi saldırıların artmasına ve daha üzücü bir olayların gerçekleşmesine neden olacaktır. Görevi sadece kamuoyunu bilgilendirmek olan gazetecilerin, görevlerini hiçbir baskı altında kalmadan ve saldırıya uğrama riski yaşamadan yapmaları gerekirken, bu tarz saldırılara karşı karşıya kalması düşündürücüdür ve kabul edilemez.
Gazetecilere yönelik saldırılar, toplumun haber alma, bilgilenme hakkını engellemeye yönelik olduğu kadar ifade ve basın özgürlüğüne yönelik de bir saldırıdır. Sorumluluk sahibi tüm çevrelerin basın ve ifade özgürlüğü noktasındaki sorumluluklarını yerine getirmelerini ve demokrasinin güvencesi olan gazetecilere saldırı yapılmaması yönünde sorumlu davranmalarına davet ediyoruz.
Nazilli Gazeteciler Cemiyeti olarak, hakaretlere maruz kalan, tehdit edilen ve fiziki saldırı girişimine uğrayan meslektaşımız Ali Günana ve üzücü olaya tanık olan Nazlı Altınayar’a geçmiş olsun dileklerimizi iletirken, bu saldırıyı şiddetle kınıyor, saldırganın yakalanarak hukuk önünde hesap vermesinin sağlanmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL