Genel

NAMDER Başkanı Erdemci Arsa Sahiplerini Uyardı

NAMDER Başkanı Erdemci Arsa Sahiplerini Uyardı

Nazilli Müteahhitler Derneği (NAMDER) Başkanı Remzi Erdemci, arsa sahiplerini uyararak tanımadıkları, geçmişini bilmedikleri müteahhitlerle anlaşma yapmamalarını söyleyerek basın açıklamasında bulundu.
Nazilli’de inşaat sektöründeki sıkıntılardan dolayı mağdur olan vatandaşları uyaran NAMDER Başkanı Remzi Erdemci, basın açıklamasında bulundu. Nazilli’de kayıtlı 550 tane müteahhit olduğunu ancak bunların içinden sadece 15-20 kişinin gerçekten işlerini yaptıklarına değinen Başkan Erdemci,” Bu basın açıklamamızı yapma amacımız insanların mağduriyetlerini duymaktan, görmekten yorulduk. Geçen hafta Zafer Mahallesinde bulunan bir yer sahibine 40 dairede 16 daire verilmiş. Onunla sözleşme imzalamış. Ama sonra sıkıntı yaşamışlar. Daha sonra toplanıp NAMDER’e geldiler. Sıkıntılarını dinledik. Biz de yönetim olarak bu sıkıntıları dinlemekten, anlatmaktan dilimizde tüy bitti” dedi.
‘VATANDAŞIN AKLI KARIŞIYOR’
Mağdur vatandaşlardan dolayı tüm müteahhitlerin zan altında kaldığını NAMDER çatı altındaki tüm müteahhit firmaların işlerini hakkıyla yaptıklarını ve arsa sahiplerinin dikkat etmesi gereken hususların altını çizen Erdemci,” Vatandaş bizim yanımıza geliyor, dışarıdaki müteahhitle görüşüyor. 1 daire fazla veriyor. Vatandaşta bizim hakkını yediğimizi düşünüyor. Ama biz hakkını veriyoruz. İnşaat işinde bir oran bir değer ve maliyeti vardır. Biz bu maliyetler üzerinden üzerine çıkamıyoruz. Ama dışardan gelen müteahhit bizden fazla daire veriyor, vatandaşın da aklı karışıyor. Arsa sahiplerinden ricamız şu, kendi yerlerini verdiklerinde hangi müteahhit olursa olsun 3 veya 6 ay içinde ruhsat alınacaktır. Ruhsat alındıktan sonra inşaata başlanacaktır. Ondan sonra onların arasındaki anlaşmaya göre inşaat bitecektir. Bunu söylenmesi lazım. Ama bu böyle değil. Ruhsat tarihinden sonra 15 ay dediğinizde ben giderim 100 TL veririm ruhsatı 5 yıl daha uzatırım, mağduriyette buradan kaynaklanıyor” diye konuştu.
‘BİZ VATANDAŞIMIIZ MEMNUN ETMEK İÇİN BURADAYIZ’
İnşaat maliyetlerinin yüksek olduğunu ve kimseyi kandırmadıklarını,2 daire yapanın müteahhit diye anıldığını söyleyen Erdemci,” Bizde diyoruz ki Nazilli bizim. Biz buradan ekmek yiyoruz bizim kimseyi kandırma gibi bir düşüncemiz yok. Biz inşaat maliyetlerinin yüksekliğini, fiyatların uçuşunu bunları göz önüne getirince verebileceğimiz oranı sunuyoruz. Bu oranla kimseyi yanıltmıyoruz, kimseyi kandırmıyoruz. Eskiden müteahhitlikten para kazanılıyordu, para dönüyordu. Nazilli 110 bin nüfus varken 20 müteahhit vardı, bunun içinden 10 tanesi işi yapardı. Ama gerçek müteahhitti. Şimdi 2 daire yapan müteahhit, 100 daire yapanda müteahhit. NAMDER olarak biz diyoruz ki bunları aynı kefeye koymayın. Vatandaştan istediğimiz bu. Mağdur olan vatandaşın derdi bitmiyor. İnsanlar şu anda belediyeye saldırıyor. Ama belediyeye saldıracak bir şey yok. Burada vatandaşın suçu bilinçsiz davranmak. Bu olaylardan dolayı vefat eden insanlar var. Bizde NAMDER olarak diyoruz ki, kapımız herkese açık. Vatandaş istediği soruyu sorabilir. Biz herhangi bir danışma ücreti almıyoruz. Buraya kayıtlı herkes belli. Bizde NAMDER’i kurarken dedik ki bu işin hakkını veren, hakkıyla yapacak insan lazım bize. Biz üyelerimizi bu yüzden çoğaltmıyoruz. Biz insanları mağdur etmek değil, memnun etmek istiyoruz. Biz işimizi sağlam yapmak istiyoruz. Bunun garantisini, teminatını vererek yola çıkıyoruz” şeklinde konuştu.
‘BİZ BURANIN YERLİ ÇOCUKLARIYIZ’
Arsa sahiplerinin müteaahitlerle anlaşırken çok dikkatli olmasını isteyen NAMDER Başkan Yardımcısı Cavit Yenipazarlı ise, “Bize gelindiği sürece doğruları söylemeye çalışıyoruz. Mülk sahiplerinin tanımadıkları, bilmedikleri, geçmişlerini bilmedikleri müteahhit firmalarla kat karşılığı anlaşmalar yapmalarını doğru bulmuyoruz. En azından dışardan gelenlere karşı daha tedbirli olmaları lazım. Hiçbir müteahhitle sözleşme yaparken tapunuzun mülkiyetini müteahhit firmaya teslim etmeyin. Biz bile olsak bize bile teslim etmeyin. Ayrıca Remzi Başkanında dediği gibi 1 daire daha fazla alacam diye mülkiyetinizi riske atmayın. Biz NAMDER üyesi müteahhitler olarak ortalama 100 dairelik inşaatlar yapan müteahhitleriz. Bizden kime sorsanız alacağınız cevap bellidir. Doktorlara, avukatlara gittiğinize bir ücret ödüyorsanız, bizde danışma ücrete tabi değil. Mutlaka kendi çıkarınız gelin bizlerden bilgi alın. Sözleşme yapacağınız müteahhitlerin yaptığı evlere bakın. Eski mülk sahipleriyle konuşun. Bizler buranın yerli çocuklarıyız. Bir gecede tası tarağı toplayıp gidecek, kaçacak insanlar değiliz” şeklinde konuştu.

YORUMLAR (1)

  1. refikozalan49@gmail.com diyorki:

    Caycisı balıkçısı özel güvenlikcisi corbacısı mütayit oldu mimarlar onlara pılan puroje hazırlıyor

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL