Genel Güncel

Aydınlı gazetecilerden saldırıya kınama!

Aydınlı gazetecilerden saldırıya kınama!

Nazilli Gazeteciler Cemiyeti ve Aydın Gazeteciler Cemiyeti, Nazilli’de alkollü bir mekanda saldırıya uğrayan gazeteci Günay Pabuşçu’ya destek olmak için buluştular. Açıklamada saldırı kınandı.

Belediye Meydanında toplanan gazetecilere destek için Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan ile Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Engin Tulumbacı da katıldı.

“ONURLU MÜCADELEMİZE HER ZAMAN DEVAM EDECEĞİZ”

İlk olarak saldırıya uğrayan gazeteci Günay Pabuşçu yaşadıklarını anlattı. Destek veren herkese teşekkür eden Pabuşcu, “Arkadaşlarımla mekanda bulunuyordum. Olay çıktığını görünce gazetecilik refleksi gereği yaşananları kayıt altına aldım. Bir süre sonra çalışanlar tarafından darp edilerek görüntülerim zorla silindi. Olayın ardından şikayetçi olduğumu ve şahısların gözaltına alındığını bilmenizi isterim. Burada toplanmamızın amacı benim başına gelen başkasının başına gelmesin. Destek olan herkese çok teşekkür ederim. Biz onurlu mücadelemize her zaman devam edeceğiz” dedi.

“SONUNA KADAR TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Mesleğe sahip çıkmak için burada olduklarını dile getiren Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ferdi Uzun, “Bugün biz buraya sadece Günay’a sahip çıkmak için gelmedik, mesleğe sahip çıkmak için geldik. Söz konusu gazetecilik olduğunda bu tablo her zaman olacaktır. Hangi meslektaşımızın saçının teline zarar gelse biz bu güçlü duruşu her zaman sergileyeceğiz. Biz bu olayın sonuna kadar takipçisi olacağız.”

“İFADE VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE YÖNELİK DE BİR SALDIRIDIR”

Savcılığı göreve çağırıyoruz diyen Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit Özmen, “Gazetecilere yönelik saldırılar, toplumun haber alma, bilgilenme hakkını engellemeye yönelik olduğu kadar ifade ve basın özgürlüğüne yönelik de bir saldırıdır. Sorumluluk sahibi tüm çevrelerin basın ve ifade özgürlüğü noktasındaki görevlerini yerine getirmelerini ve demokrasinin güvencesi olan gazetecilere saldırı yapılmaması yönünde sorumlu davranmalarına davet ediyoruz. Gazetecilere yönelik saldırıların cezasızlıkla ödüllemdirilmemeleri için Nazilli ve Fethiye Cumhuriyet Savcılığı’nı göreve çağırıyoruz.” dedi.
Basın açıklamasının ardından gazeteciler, alkışlı protesto ile programı sonlandırdı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL