Teknoloji

NAZİLLİ’DEN İSTANBULA UZANAN BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ FİLİZ DAĞ NAZİLLİ’NİN GURURU OLDU

NAZİLLİ’DEN  İSTANBULA UZANAN BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ FİLİZ DAĞ NAZİLLİ’NİN GURURU OLDU

Uluslararası Bilim ve Sanat Yaratıcıları Derneği Başkanı olan Nazillili Filiz Dağ’ın organizasyonuyla gerçekleşecek olan “Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali”, afiş tasarımıyla da ilklerin festivali olmayı sürdürüyor. 26-29 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festival, yapay zekâ tarafından tasarlanan doğal afet odaklı festival afişine sahip olması dolayısıyla dikkat çekiyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla düzenlenen, 2.Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali; Uluslararası Bilim ve Sanat Yaratıcıları Derneği’nin organizasyonuyla ve derneğin başkanı Filiz Dağ’ın yönetiminde 8 Eylül’de düzenlenecek olan basın lansmanıyla sinemaseverler ile 2. kez bir araya geliyor. Nazillili olan Filiz Dağ, aynı zamanda Dijital Sanatlar ve NFT Girişimciliğiyle de sektörde büyük ilgi görüyor.

YAPAY ZEKÂ DESTEKLİ AFİŞ İLE İKLİM SORUNLARINA ODAKLANIYOR!
2. Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali, bu sene de yapay zekâ tasarımlarıyla desteklenerek hazırlanan afişiyle sinema tutkunluklarını karşılıyor. Filiz Dağ ve Atilla Erkmen’in imzasının bulunduğu afiş, yeni bir dünya keşfini ve uyanışını konu alarak; yaşanan deprem, pandemi ve küresel iklim krizi gibi konulara değiniyor. Bu sene 5 farklı dalda ödül verilecek olan festivalde; Uluslararası Uzun Metraj, Ulusal Uzun Metraj, En İyi Senaryo, En İyi Görsel Efektler ve En İyi Ses Efektleri şeklinde olacak. Uluslararası ve Ulusal Bilim Kurgu ve Fantastik Sinemaya katkı ödüllerinde de yine dünyaca tanınmış isimler alacak.

SİNEMA EMEKÇİLERİ İÇİN İKİ YENİ KATEGORİ!
Ön jürilerin seçimleri sonrası Uluslararası ve Ulusal Uzun Metraj Film yarışmaya hak kazanan aday seçkilerin belirlendiğini açıklayan festival kurucu idari direktörü Filiz Dağ yaptığı açıklamada:” Bilim ve sanatın farkındalığı kadar bu alanda içerik üretiminin artmasını sağlamanın arzusuyla yola çıktık. Bu sene de dünyanın 12 farklı ülkesinden festivalimizde yarışacak çok değerli filmleri konuk edeceğiz. Bu konuda çok heyecanlıyız, ilk senemizde eleştirmenlerden tam not aldık hatta çıtayı çok yükselttiğimizi; 10 yıllık bir festival algısıyla karşılaştıklarını belirttiler. Biz de bu sene çıtayı daha da yükselterek bu sektörün ülkemizde gelişmesi kadar dünya çapında bilinirliğinin artması için elimizden gelenin fazlasını yapmaya devam ediyoruz.” sözlerine yer verdi. Farklı festival ve yapımların üzerine de değinen Dağ; Bilim Kurgu ve Fantastik yapım ve festivallerde kendimize rakip görmüyoruz, çünkü rekabet yerine emek verilen her çalışmayı destekleyen bir süreci en başından benimsiyoruz. Son olarak yeni dünyalardan bahsediyorsak, festivallerin de dönüşmesi gerekiyor. Bu sebeple bilim ve sinema emekçilerini, bu işin mutfağında olanları ödüllendirecek yeni kategoriler ortaya koymaya devam ediyoruz. En İyi Görsel Efekt ve Ses Efekti de böylelikle aramıza katıldı. Seneye iki yeni kategori daha aramıza katılacak.” şeklinde belirtti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL