Yerel

Nazilli Belediyesi’nden ‘zeytinime dokunma’ çağrısı

Nazilli Belediyesi’nden ‘zeytinime dokunma’ çağrısı

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın elektrik üretimi için zeytinlik alanların madencilik faaliyetine açılması yönündeki kararına tepki gösteren Nazilli Belediyesi, kent meydanına zeytin ağaçları dikti.

Türkiye’nin en kaliteli ve rekoltesi en yüksek zeytinlerinin yetiştirildiği Nazilli’de ilçe belediyesi zeytinlik alanların madencilik faaliyetlerine açılması kararının ardından harekete geçti.

Kentin yaya ve araç trafiğinin en yoğun olduğu belediye meydanına getirilen yetişkin zeytin ağaçları köklerine zarar verilmeden dikilerek ‘zeytinime dokunma’ çağrısı yapıldı.

“YAPILAN YANLIŞTAN BİRAN EVVEL DÖNÜLMELİ”
Karara göre, elektrik üretiminde kullanılan maden sahasının zeytinlik alan içinde kalması durumunda zeytinliklerin maden sahası olarak görüleceğini belirten Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan; “Yapılan yanlıştan biran evvel dönülmelidir. Çok ciddi tedbirler almazsak Türkiye kendi zeytinini üretemeyen bir ülke haline gelecektir. Yayınlanan yönetmelik gözden geçirilmelidir. Nazillimiz Türkiye’nin en kaliteli zeytinlerinin yetiştirildiği ‘dağlarından yağ akan’ diye tabir edilen cennet bir ilçedir. Bizler göz göre göre yapılan bu yanlışın karşısında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL