Siyaset

‘Barınamıyoruz Hareketi’nden eylemleri büyütme kararı!

‘Barınamıyoruz Hareketi’nden eylemleri büyütme kararı!
“Barınamıyoruz Hareketi” adıyla bir araya gelen gençler eylemi büyütme kararı aldı. “Yurtsuzlar” ismini veren bir grup ise sokaklarda çadır kuracak. Gümüşhane’de bir öğrenci, kampusun kapısında uyuyarak destek verdi.Artan yurt ve kira fiyatları nedeniyle mağdur olan ve “Barınamıyoruz Hareketi”ni başlatan gençler, sorunları çözülene kadar sokaklarda uyuma kararı aldı.

Cumhuriyet’ten Tuğba Özer’in haberine göre; “Barınamıyoruz Hareketi” adıyla önceki gün İstanbul’da bir araya gelen gençler, Kadıköy Yoğurtçu Parkı’ndaki banklarda uyudu. Gençler, “Sesimizin duyulması için bize başka seçenek bırakmadılar. Ama artık bizi görmezden gelemeyecekler. Yarından itibaren barınamayanlar her gece sokakta yatıyor” dedi. Gençlerin eylemine çevik kuvvet polisleri sevk edilerek “evlerinize dönün” uyarısı yapıldı.

Akşam saat 21.30’da başlayan bankta yatma eylemi sabah 05.00’te sonlandırıldı. Öğrenciler, “Bu sorun çözülene kadar banklarda yatmaya devam edeceğiz” diyerek başka noktalarda eylemde olacaklarını duyurdu. Gidecek bir evleri olmadığını söyleyen öğrenciler parktan ayrıldıktan sonra eş, dost, akraba evlerine dağıldı.

Öğrenciler eylemlerinin ikinci günü olan dün ise geceyi Beşiktaş Şairler Parkı’nda geçirdi. CHP milletvekilleri Turan Aydoğan ve Mahmut Tanal ile İYİ Parti’li İBB Belediye Meclis Üyesi Taylan Yıldız da öğrencilerin eylemine destek verdi. “Barınamayan” üniversite öğrencileri sorunlarını Cumhuriyet’e anlattı…

7 SAAT YOLDA

Eyleme katılan 19 yaşındaki Yeditepe Üniversitesi öğrencisi Ebru, İstanbul Beylikdüzü’nde emekli babasıyla birlikte yaşadığını belirterek “Günümün yaklaşık 3-4 saatini yolda geçirmek zorundayım. Bu süreyi kendime ayırıyor olabilirdim. Evim çok uzak olduğu içi bir yurda ya da eve çıkmak isterdim ama bu olası gözükmüyor kesinlikle.

Okul civarındaki 1+1 ev bile 5 bin TL’ye kiralanıyor. Okulumuza ait yurtlar çok pahalı, yıllık 30 bin TL civarında. Bu yurtlarda kalmam mümkün değil.  Sadece yurtla da sınırlı değil, okul kitapları, ders materyallerini karşılamakta da zorlanıyoruz” dedi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL